Kúpanie v bazénoch a plávanie vo vode, kde sa zhromažďuje množstvo ľudí naraz, predstavuje riziko prenosu rozličných chorôb z dôvodu znečistenia vody, preto je nutné ju upravovať pridávaním rozličných prípravkov aj na báze chlóru s dezinfekčnými účinkami. Ten však môže nepríjemne zapáchať, a tiež sa časom vytratí. Voda v bazénoch sa už dlhé roky upravuje pridávaním dezinfekcie, ktorej základ tvorí chlór, no ten sa môže vplyvom vysokých teplôt a slnečného žiarenia v letnom období vyparovať, preto sa jeho účinky znižujú. Predchádzať sa tomu dá aplikáciou špeciálneho prípravku s názvom chlór stabil, v ktorého názve je už spomínaná vlastnosť stabilizácie chlóru v dezinfekčnom prípravku, použitom vo vode.
Chlórové prípravky sa rozpúšťajú vo vode, ale poveternostné podmienky jeho účinok oslabujú, preto sa do vody pridávajú aj takzvané stabilizátory chlóru, ktoré účinne potláčajú jeho zápach a zároveň predlžujú aj jeho účinok vo vode tým, že produkt chlór stabil na seba naviaže uvoľnený chlór. Dochádza tak k stabilizácii hladiny a množstva chlóru v danom bazéne, ktorého výsledkom je chlor stabil spoľahlivá ochrana vody pred riasami a mikroorganizmami na dlhú dobu.
Voľné chvíle v letnom období trávime prevažne pri vode, keď teploty stúpajú a horúčava sa vtedy ľahšie zvláda, ak sme po krk ponorený do vody príjemnej teploty, chladivej a čistej. To však nie je samozrejmosť, keďže voda je prírodná látka a podlieha vplyvom tepla a iných podmienok skaze, čím sa stáva pre užívanie človekom nebezpečná. Na tento účel však dnes už existujú účinné metódy ako zabrániť tomu, aby sa do vody dostávali mikroorganizmy a iné škodliviny. Na opačnej strane však tieto chemické látky môžu vo veľkom množstve človeku aj uškodiť, preto treba dávať veľký pozor na množstvo a koncentráciu týchto látok používaných na dezinfekčné účely, iba tak budú prínosom a zabezpečia čistú vodu na dlhé obdobie.